راه اندازی LAMP در دبیان و اوبونتو

کاربرانی که از اوبونتو برای مدیرت سرور خود استفاده می‌کنند و یا کاربران اوبونتو دسکتاپ که قصد ایجاد لوکال هاست را برای آزمایش پروژه‌های وب خود دارند حتما نیازمند راه‌اندازی LAMP روی سیستم عامل خود هستند. البته مدیران سرور اکثرا ترجیح می‌دهند از کنترل‌پنل‌های آماده (و اکثرا معروف) برای این‌کار استفاده کنند زیرا راه اندازی راحتی دارند، مدیریت آسان‌تر با قابلیت‌های زیادی در اختیار کاربران قرار می‌دهند و کنترل امنیت شبکه را نیز به راحتی امکان پذیر می‌کنند. این کنترل‌پنل‌ها قبل از نصب لمپ را در سیستم شما راه اندازی می‌کنند و بعد برنامه‌ای برای مدیریت در اختیار شما قرار می‌دهند.

و اما کاربران دسکتاپ که نیاز به لوکال‌هاست دارند؛ این کاربران نیز می‌توانند از برنامه‌های آماده برای راه اندازی لمپ در سیستم خود استفاده کنند که نرم‌افزار گرافیکی برای مدیریت نیز در اختیار کاربر می‌گذارند.

اما بگذاریم حرفه‌ای تر کار کنیم! بگذارید خودمان تمام کارها را انجام بدهیم، کمی یاد بگیریم و منابع کمتری از سیستم را اشغال کنیم. بگذارید لمپ ساده‌ای را خودمان راه اندازی کنیم (این کار به مدیران سرور توصیه ‌نمی‌شود و بهتر است از کنترل‌پنل‌های قدرتمندی نظیر سی‌پنل استفاده کنید تا امنیت بیشتری برای شما تضمین شود و کاربران شما نیز راحت‌تر باشند).

کلمه LAMP از Linux, Apache, MySQL, PHP تشکیل شده است و لینوکس آن بخاطر راه‌اندازی در سیستم لینوکس است و در دیگر سیستم‌عامل‌ها این عبارت بسته به حرف اول اسم آن تغییر می‌کند. مانند WAMP برای ویندوز و MAMP برای مک.

پس تمام چیزهایی که باید نصب کنیم عبارتند از؛ آپاچی، مای‌اس‌کیو‌ال و پی‌اچ‌پی. و اما روش و ترتیب نصب.

نصب آپاچی Apache

اول از همه از دستور زیر برای نصب آپاچی در ترمینال استفاده کنید.

sudo apt-get install apache2

بعد از نصب آپاچی در مرورگر خود آدرس http://localhost را بزنید و در صورتی که آپاچی به درستی نصب شده باشد صفحه‌ای با محتوای اطلاعات وب‌سرور آپاچی در مرورگر نمایش داده می‌شود.

نصب پی‌اچ‌پی PHP

اکنون بیایید پی‌اچ‌پی را نصب کنیم.

sudo apt-get install php5 libapache2-mod-php5

حالا بیایید پی اچ پی نصب شده را امتحان کنیم. از دستور زیر برای ایجاد فایلی در آدرس مورد نظر استفاده کنید. دسترسی این آدرس روت است و باید از sudo برای دسترسی به آن استفاده کنید (جلوتر می‌گویم که چگونه با دسترسی عادی کار کنید).

sudo gedit /var/www/html/test.php

در فایل ایجاد شده کد <?php phpinfo(); ?> را بنویسید. و بعد از ذخیره در مرورگر آدرس http://localhost/test.php زیر را وارد کنید. اگر همه چیز به درستی انجام شده باشد باید لیست کاملی از تنظیمات پی‌اچ‌پی خود را مشاهده کنید.

نصب مای‌اس‌کیو‌ال MySQL

اکنون زمان آن رسیده است که سرور دیتابیس نصب کنیم. یعنی مای‌اس‌کیو‌ال که برای لینوکس تهیه شده است.

sudo apt-get install mysql-server

تمام شد! لمپ شما راه‌اندازی شد. می‌توانید دستورات پی‌اچ‌پی خود را بنویسید، از دیتابیس با کوئری توسط کاربری روت آن استفاده کنید و از طریق لوکال هاست آن را اجرا کنید.

اما حتما شما نیاز به راه ساده‌ای برای مدیریت دیتابیس‌های خود می‌خواهید و دوست ندارید همه کارها را با کوئری دادن انجام دهید. برای این‌کار از برنامه تحت وب پی‌اچ‌پی-مای-ادمین می‌توانید استفاده کنید که هم رایگان است و هم محیط کاربری خوب با قابلیت‌های بالایی در اختیار شما می‌گذارد. از برنامه‌های مشابه دیگر هم می‌توانید استفاده کنید.

نصب پی‌اچ‌پی‌مای‌ادمین phpMyAdmin

در ترمینال دستور زیر را وارد کنید و در مراحل نصب پسورد مای‌اس‌کیوال خود را هنگام نیاز وارد کنید و هنگامی که از شما وب‌سرویس را می‌پرسد، تیک apache2 را بزنید.

sudo apt-get install php5-mysql phpmyadmin
  • همانطور که در بخش آزمایش درست عمل کردن پی‌اچ‌پی دیدیم؛ هر فایل php که بخواهد در لوکال‌هاست ما اجرا شود باید در مسیر var/www/html قرار گیرد که این مسیر دسترسی روت دارد و برای هر تغییری ما باید از دسترسی روت استفاده کنیم. برای این‌که کار ما راحت شود اول در پوشه‌های خود پوشه‌ای برای کارهای وب خود بسازید (مثلاً web در home خود) و سپس توسط دستور زیر در ترمینال لینکی از پوشه را در مسیر var/www قرار دهید.
sudo ln -sf ~/web /var/www/html/

از این به بعد کافیست فایل‌های خود را در پوشه web ذخیره کنید و سپس در مرورگر از آدرس http://localhost/web اجرا کنید.