ساخت فلش قابل بوت در لینوکس

با پشتیبانی مادربردها از بوت با فلش دیسک، کاربران اکثرا از فلش خود برای بوت کردن، خصوصا نصب سیستم‌عامل‌ها استفاده می‌کنند. با این کار هزینه‌ای برای تهیه دیسک نمی‌پردازیم و از فلش خود که کارهای روزمره را با آن انجام می‌دهیم برای بوت استفاده می‌کنیم.

در این روش باید در گام اول تنظیمات بوت مادربرد خود را روی بوت فلش یا اکسترنال هارد قرار دهید و سپس به شیوه‌هایی که می‌توانید فایل ایزو (iso) سیستم‌عامل یا برنامه قابل بوت خود را روی فلش دیسک ذخیره کنید؛ اما به گونه‌ای که فلش دیسک قابل بوت (bootable) شود.

برنامه‌ها و روش‌های مختلفی برای ساخت فلش قابل بوت از فایل ایزو وجود دارد. مثلا برای سیستم عامل ویندوز کاربران برنامه‌هایی مانند روفوس (rufus) و کاربران مک او اس از دیسک یوتیل (diskutil) استفاده می‌کنند. اما در لینوکس مثل همیشه کارهای جالب به راحتی هرچه تمام انجام می‌شوند!

برای ساخت فلش بوت ایبل در لینوکس (برای تمام توزیع‌ها قابل استفاده است) کافیست از دستور زیر در ترمینال استفاده کنید.

dd if=ISO_FILE_PATH of=USB_FLASH_DEVICE

کافیست در دستور بالا بجای ISO_FILE_PATH مسیر فایل ایزو مورد نظر خود و به جای USB_FLASH_DEVICE آدرس فلش خود را بنویسید. حتما یک فلش به سیستم وصل باشد و آدرس چیزی شبیه /dev/sdb است که می‌توانید آن را با دستور lsblk در ترمینال پیدا کنید.

  • توجه کنید که شماره جلوی نام فلش درایو را وارد نکنید (مثلا sdb1 ننویسید).

پس از کامل شدن دستور فلش قابل بوت شما آماده استفاده است.

  • از برنامه‌هایی مانند unetbootin و ImageWriter و … هم می‌توانید استفاده کنید اما کار راحت‌تر و بدون نیاز به نصب برنامه و قابل اجرا در تمام توزیع‌ها، همین دستور بالا است.